مشاور ایزو , آموزش ایزو , ISO , گواهینامه ایزو , انواع استاندارد , انواع سیستم

مدل تعالی سازمانی , EFQM , برای چه سازمان هایی مناسب است

از مدل تعالی برای انواع سازمان ها و شرکت ها می توان استفاده کرد، اما کاربرد اصلی آن برای سازمانهای اقماری و سازمان هایی است که اغلب در مناطق مختلف قرار داشته و تحت کنترل یک نظام یکپارچه می باشند.

 

مدل تعالی سازمانی یا , مدل سرآمدی سازمانی به عنوان یک ابزار قوی و مناسب برای سنجش شرکت ها و سازمان ها از نظر میزان طراحی و استقرار سیستم های مختلف، کاربرد دارد. مطابق با این مدل (, مدل تعالی سازمانی EFQM ,) سازمان ها می توانند میزان موفقیت خود را در طراحی و استقرار سیستم های مختلفی که به کار برده اند، پایش و ارزیابی کرده و همچنین امتیاز سازمان خود را با دیگر سازمان های هم راستا مقایسه و بر اساس آن در جهت اجرای , فرآیند بهبود مستمر , هدف گذاری و برنامه ریزی کرده و از امتیازی که در ارزیابی های دوره ای , مدل تعالی سازمانی efqm , بدست می آید، می توان روند حرکت سازمان را از نقطه نظر بهبود مستمر، رشد و تعالی و … مطابق با , مدل تعالی , ارزیابی و مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. که اینگونه ارزیابی ها هم از زاویه سنجش داخلی و مقایسه شرایط موجود با گذشته سازمان کاربرد دارد و هم از نظر مقایسه بین چندین سازمان حائز اهمیت بسیار می باشد.

در کشور ما سازمان ها و شرکت های مختلف در خصوص چگونگی استفاده از این مدل، گاها دچار سرگردانی شده و با دیدگاه های متفاوتی از آن استفاده کرده و دچار مشکلاتی میشوند. ریشه اینگونه تعارضات ادراکی از مدل مذکور، عموما در عدم شناخت و نداشتن درک کاملی از مدل تعالی سازمانی، توسط افراد تصمیم گیرنده در این خصوص می باشد.

با توجه به شرایط کاری ما در شرکت گسترش اندیشه کیفیت، گاها تعابیر متفاوتی را از شرکت ها و سازمان های مختلف در خصوص efqm ، دیده و می شنویم. بطور نمونه , مدل تعالی منابع انسانی , مدل تعالی آموزش , مدل تعالی مدیریت , مدل تعالی سازمانی بالدریج , بنیاد کیفیت اروپا , مدل تعادل عمومی , و … فارغ از اینکه هر کدام از تعابیر گفته شده تفسیر و کاربرد خاص خودش را دارد و لزوما استفاده از آنها دارای اشکال نمی باشد، اما نکته ای که مد نظر اینجانب می باشد، استفاده از این کلمه ها و ترکیب آنها با هم به جای ,مدل تعالی سازمانی EFQM, اشتباه می باشد.

انتخاب EFQM برای سازمان ها بایستی از مسیر تحقیق با سطح شناخت بالا، توسط افراد ذیصلاح صورت گیرد و این یک تصمیم مهم استراتژیک می باشد.

درباره ,مدل سرآمدی سازمان EFQM, به دلیل گستردگی بالا و اینکه سطوح مختلفی از تمامی فرآیندهای سازمان را شامل میشود، مطالب بسیار زیادی را میتوان عنوان نمود و به تشریح آنها پرداخت. اما فراخور موضوع و عنوان این مقاله، به سازمان ها و شرکت هایی که EFQM در آنها میتواند موثرتر باشد، می پردازیم.

زمانی که صحبت از یک ,مدل, میشود یعنی ما با الگو، نمونه، و … روبرو هستیم و بطور مثال شما کلمه مدل را در ترکیباتی مانند: , مدل مو , مدل پالتو , مدل لباس مجلسی , مدل تاپ , مدل موی کوتاه , مدل تخت خواب , مدل تونیک , و … بسیار دیده و شنیده اید که هر کدام از این واژه ها کاملا مشخص کننده و برگرداننده مفهومی هستند که درک عمومی از آنها با درصد بالایی، یکسان می باشد. آیا درک همه سازمان ها و شرکت هایی که به سمت مدل تعالی سازمانی efqm رفته اند، یکی است؟

براستی، , مدل تعالی سازمانی EFQM چیست؟ ,        در پاسخ به این پرسش از یک مثال که برای همه ما قابل تصور و درک می باشد، استفاده می کنم. زمانی که شما برای چکاپ کلی بدن به پزشک مراجعه می کنید، و یا زمانی که کسالتی دارید و پزشک برای شما یک چکاپ کامل تجویز می کند، شما و پزشکتان به دنبال مشخص کردن شرایط موجود بدن هستید و بدون داشتن اطلاعات دقیقی از وضع موجود، نمیتوانید نسخه ای اثر بخش و مفید داشته و مطابق با آن برای بهبود سلامتی تان، برنامه ریزی کنید. در مثالی دیگر، چکاپ وسیله نقلیه را در نظر بگیرید، خواه برای چکاپ دوره ای باشد و یا زمانی که معیوب شده و جهت عیب یابی، چکاپ میشود. ابتدا میخواهید از شرایط موجود مطلع شده و بعد از آن روش مناسبی را برای رفع عیب انتخاب نمایید. بواسطه این چکاپ ها شما از وضع موجود خودتان مطلع میشوید و اگر این کار توسط دیگر افراد انجام شود، تمامی نتایج را میتوان با هم مقایسه و از ارزیابی آنها خروجی های مختلفی را استخراج کنید. با همین دو مثال میتوان به چالش های بزرگی که سازمان ها و شرکت های مختلف در صورت انتخاب مدل تعالی با آن روبرو هستند، پی برد. که برخی از این چالش ها عبارتند از :

آیا سازمان ها و شرکت های مختلف با یک متد و دیدگاه مورد ارزیابی قرار می گیرند؟ ( درک و برداشت کارشناسان و مجریان مدل تعالی نسبت به , توانمندسازها , نتایج در مدل تعالی , در سازمان های مختلف، به هم نزدیک است؟)

کسانی که مدل تعالی سازمانی را مورد ارزیابی قرار می دهند , ممیز و سرممیز مدل تعالی سازمانی , و یا به تعبیر دیگری , ارزیاب و سرارزیاب مدل تعالی سازمانی , با یک روش مشخص امتیازها را تخصیص میدهند؟

آیا از نظر کسب امتیازهای کلی (جمع بندی امتیازها) شرایط مختلف سازمان هایی که با هم مقایسه میشوند ( فراخور نوع و نحوه فرآینهای مختلف سازمانی)، در نظر گرفته میشود؟

بنابراین میتوان به این نتیجه رسید که تصمیم گیری در خصوص انتخاب ,مدل تعالی سازمانی EFQM , بایستی با تحقیق و شناخت کامل صورت گیرد و همه جانبه به این تصمیم استراتژیک نگاه کرد.

از نظر اینجانب، با توجه به تجربه هایی که در زمینه طراحی، آموزش، استقرار، جاری سازی و نگهداری مدل تعالی سازمانی EFQM در سازمان ها و شرکت های مختلفی دارم و مشاور مدل تعالی سازمانی EFQM  ( مشاور EFQM ) و همچنین سرممیز یا سرارزیاب مدل تعالی سازمانی می باشم، بهتر است که سازمان ها به یک ثبات توسعه ای و سیستمی رسیده باشند و بعد از آن به دنبال EFQM بروند و همچنین بهتر است که فضای رقابتی از نقطه نظر اینکه امکان مقایسه صحیح و اصولی بین سازمانی نتایج امتیاز های مدل تعالی سازمانی، وجود داشته باشد. و توصیه اکیدی که به مدیران ارشد سازمان ها و شرکت های مختلف دارم، اینکه در حرکت به سمت مدل تعالی سازمانی efqm ، به طور حتم از مشاوران با تجربه و متخصص استفاده نمایید. زیرا به دلیل گستردگی این مدل در تمامی فرآیندهای سازمانی، جبران برخی تصمیمات و عملکردهای اشتباه، هزینه های بسیار زیادی را به سازمان تحمیل می کند.

 

مدیر سایت

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

  محمدی پاسخ

  سلام
  من مسئول اجرا و کنترل استاندارد مدل تعالی سازمانی در یکی از بیمارستان های استان گلستان می باشم، آموزش های مختلفی توسط برخی کارشناسان به من داده شده است اما با توجه به شرایط کاری که دارم و شلوغی و پیچیدگی های مختلف حوزه فعالیتم، نتوانسته ام که در خصوص مدل سرآمدی بیمارستان های کشور مطالعه زیادی داشته و باسواد شوم. آیا امکان دارد شرکت شما در شهرستان گرگان دوره آموزش مدل تعالی سازمانی efqm برگزار کند؟
  با سپاس

   foroughialn پاسخ

   با سلام
   همانگونه که اطلاع دارید طرح امتیاز بندی بیمارستان های کشور ( درجه/رتبه بندی بیمارستان های کشور ) یک طرح سراسری است که در چند سال اخیر شروع شده و برگرفته از مدل تعالی بنیاد کیفیت اروپا می باشد ( EFQM )، و در بیمارستان های کشور نیز مانند بسیاری دیگر از سازمان هایی که به دنبال مدل سرآمدی سازمان ها رفته اند ( سازمان های تابعه وزارت دفاع، وزارت آموزش و پرورش، سازمان های تابعه وزارت بهداشت و ... )، این مدل بومی سازی شده است.
   فارغ از اینکه شرایط بومی سازی این مدل به چه صورتی شکل گرفته و آیا در بومی سازی EFQM بین سازمان های مختلف همگرایی وجود داشته یا خیر ...، شرکت گسترش اندیشه کیفیت در برخی از سازمان هایی که به دنبال طراحی و استقرار این مدل بوده اند، به عنوان مشاور حضور داشته است و آموزش هایی نیز در سازمان های مختلف در این زمینه برگزار گردیده است.
   تا پایان سال ۹۸ برنامه ای برای اجرای , دوره آموزشی مدل تعالی سازمانی EFQM , در شهرستان گرگان دیده نشده است مگر اینکه سازمان و یا شرکتی یا متقاضیانی به صورت شخصی ( شرایط تشکیل دوره آموزش شخصی را از طریق دفتر شرکت ۸۸۲۴۲۴۶۱ جویا شوید ) خواستار این دوره باشند.
   اما در تقویم آموزشی شرکت گسترش اندیشه کیفیت برای فصل زمستان دو دوره آموزشی EFQM برنامه ریزی شده است که میتوانید از طریق دفتر شرکت این موضوع را پیگیری نمایید.

  احمد صبوری پاسخ

  باسلام خدمت استاد بزرگوار جناب آقای فروغی
  استاد من قبلا در کلاس های آموزشی شما EFQM شرکت کرده ام ودوره ی بسیار پر باری برای من بود جا دارد بعد از مطالعه مطالب ارزشمند ومفید از شما تشکر کنم
  صبوری دانشجوی کارشناس ارشد مدیریت

   مدیر سایت پاسخ

   سلام
   بسیار سپاسگزارم جناب مهندس صبوری، بی شک در حال حاضر شما یکی از کارشناسان خبره در EFQM هستید
   تندرست و شادکام باشید