مشاور ایزو , آموزش ایزو , ISO , گواهینامه ایزو , انواع استاندارد , انواع سیستم

چارت سازمانی و اعتقاد به آن

چارت سازمانی  Organization Chart

شاید بتوان با قاطعیت این مفهوم که,, سابقه وجود چارت سازمانی از شروع به همکاری و مشارکت انسان هاست ,, را به راحتی پذیرفت و شکی در آن نداشت. از زمان پیدایش اولین همکاری ها و مشارکت در کارها، مفاهیم مرتبط با چارت سازمانی وجود داشته و از دغدغه های افراد در فعالیت های گروهی بوده است.

با شروع , انقلاب صنعتی , و , تولید انبوه , رویکرد و نگاه به مفهوم چارت سازمانی دچار چالش های فراوانی گردید و مفاهیم ساده و سنتی در این خصوص دیگر پاسخگوی نیاز شرکت ها، سازمان ها، کارخانجات و صنایع نبود. کارشناسان و اندیشمندان تحقیقات زیادی را در موضوع چارت سازمانی و چگونگی ارتباطات و تعاملات سازمانی انجام داده و واژه های جدیدی را از نقطه نظر ادراکی و کاربردی خلق و عملیاتی می کردند.  ادامه این مسیر نیز تا کنون در مواجهه با چالش های جدید، راه حل های مختلفی ارائه و بکارگیری شده اند.

موضوع چارت سازمانی یکی از مباحث بسیار مهم و ریشه ای سازمان ها می باشد که عدم توجه ویژه به آن و نداشتن دید علمی و دقیق نسبت به موضوع، خسارات و هزینه های زیادی را به سازمان ها تحمیل می کند و در برخی موارد ممکن است از دلایل اصلی شکست و از بین رفتن شرکت ها و سازمان ها باشد.

در مباحث مرتبط با چارت سازمانی، به دلیل اینکه شما با تمامی ارکان و شاکله کلی سازمان/شرکت روبرو هستید، بایستی یک اشراف مناسب و مطلوب به تمامی فرآیندهای سازمانی داشته و از دید ساختاری و سیستمی متناسب با نوع و نحوه فعالیت های سازمانی، برخوردار باشید. در سازمان ها و شرکت هایی که یک نگاه ساختاری و سیستمی به فرآیندهای داخلی وجود دارد، ,,فرآیندهای اصلی, فرآیندهای پشتیبانی, فرآیندهای فرعی, فرآیندهای صفی, فرآیندهای ستادی, … ,, در , طراحی، تهیه و تدوین چارت سازمانی, از مشاوران متخصص و با تجربه, استفاده می نمایند.

با یک نگاه کارشناسانه به سازمان ها و شرکت هایی که در ایران فعالیت دارند، میتوان برخی چارت های سازمانی را مورد نقد و بررسی قرار داده و چالش های درونی آنها را با توجه به چارت سازمانی موجود و جاری شان مورد مطالعه قرار داد. برای مثال ,, , چارت سازمانی بیمارستان ها, ,چارت سازمانی شهرداری, ,چارت سازمانی مدرسه, , ]hvj shclhkd , ,چارت سازمانی شرکت مپنا, ,چارت سازمانی شستا, ,چارت سازمانی وزارت نیرو, ,چارت سازمانی آموزش و پرورش, و …

مدیران ارشد سازمان هایی که اعتقاد به چارت سازمانی بر مبنای اصول علمی و مطابق با ,استانداردهای سازمانی, ,استانداردهای منطقه ای, ,استانداردهای ملی, ,استانداردهای بین المللی, دارند، قطعا برای چالش چارت سازمانی از ,مشاور چارت سازمانی, با تجربه و متخصص استفاده خواهند کرد و به دلیل اهمیت ویژه ای که نسبت به این موضوع قائل هستند، ریل گذاری سازمانی صحیحی را به کمک مشاوران با تجربه و متخصص ایجاد کرده و در ادامه این روند فرآیند بهبود مستمر را در چارت سازمانی شرکت اجرایی و نهادینه کرده و به تبع آن، می تواند بهبود مستمر را در سازمان/شرکت متبوع خویش، متصور باشد.

مدیر سایت

قوانین ارسال دیدگاه

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

  admin پاسخ

  اگه ممکنه در خصوص متن ارائه شده فایل صوتی و یا تصویری در سایت قرار دهید

  کتایون ضیابی پاسخ

  سلام
  آیا دوره آموزشی درباره چارت سازمانی برگزار می کنید؟
  لطفا هزینه های دوره را نیز اعلام بفرمایید

   مدیر سایت پاسخ

   سلام
   در خصوص چارت سازمانی در شرکت گسترش اندیشه کیفیت توسط اساتید ما، دوره های تخصصی خوبی برگزار میشه
   لطفا از طریق دفتر شرکت اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایید ۸۸۲۴۲۴۶۱
   موفق باشید

  احمد رضا رادمنش پاسخ

  سلام من مدیر برنامه ریزی یک شرکت خدماتی هستم با توجه به چارت سازمانی که برای شرکت تهیه کرده ایم این نیاز را می بینم که نیروها درخصوص شرح وظایف خود یک دوره آموزش ببینند لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه در دورهای آموزشی شما شرکت کنیم

  علیشاهی پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ما یک شرکت صنایع غذایی و تولید مواد خوراکی هستیم از آنجایی که ساختار و چارت سازمانی متفاوت هستن و یک ساختار یا چارت سازمانی خوب می تواند کانال های ارتباطی کارآمدی را تولید و تصمیم گیری های سریع و شفاف را امکان پذیر کند.
  با توجه به کسب و کار شرکت ما چارت سازمانی یا ساختار سازمانی کدام طراحی شود بهتر است؟
  ساختار سازمانی مناسب برای شرکت ما چگونه ساختاری می باشد؟
  لطفاً راهنمایی بفرمایید.